Αρχική Αθλητικά Η Πόρτο πρωταθλήτρια και κυπελλούχος

Η Πόρτο πρωταθλήτρια και κυπελλούχος

porto-portogalia1

Πορτογαλία

Στην Πορτογαλία έχουμε συγκλονιστικό φινάλε με την Πόρτο να γίνεται ξανά πρωταθλήτρια και χθες να κατακτά και το κύπελλο.

Ένας χρόνος αποχή από τον <<θρόνο>> ,άλλα το 29ο πρωτάθλημα γράφτηκε με τον πιο ιδανικό τρόπο . Πριν την διακοπή η Μπενφίκα  στο +7 και το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Μετά τη διακοπή και την  επανέναρξη το αφεντικό έγινε η Πόρτο. Τα συνεχόμενα δώρα της Μπενφίκα και το +7 έγινε -8 δυο αγωνιστικές πριν το τέλος ! Η Πόρτο έκανε την δουλειά της σωστά και καθάρισε την υπόθεση στο ντέρμπι απέναντι  στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας  επικρατώντας με 2-0 !

Η χρονιά έκλεισε ιδανικά χθες νικώντας 1-2 η Πορτο την Μπενφικα! Το ματς δεν συγκίνησε απο μεριά θεάματος . Οι κλοτσιές και το νευρικό παιχνίδι κυριάρχησε.

Οι «δράκοι» έμειναν στο 38΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λουίς Ντίας με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο προπονητής της Πόρτο, Σέρτζιο Κονσεϊσάο.

Ενημέρωση για casino onine εδώ!

Σανσέλ Μπεμπά

Όμως, τότε ανέλαβε… δράση ο Σανσέλ Μπεμπά και με δύο κεφαλιές πέτυχε ισάριθμα γκολ για την Πόρτο, στο 47ο και το 59ο λεπτό.

Η Μπενφίκα μείωσε στο 84΄ με πέναλτι του Βινίσιους και στα τελευταία λεπτά πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο το δεύτερο γκολ δεν ήρθε, καθώς το σουτ του Ζότα σταμάτησε στο δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1΄).

Έτσι, η Πόρτο πανηγύρισε το 17ο κύπελλο της Ιστορίας της κι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν 2019-20, αφού πριν από λίγο καιρό είχε κατακτήσει και το πρωτάθλημα, για το οποίο είχε «μονομαχήσει» με την Μπενφίκα.

Ποιο είναι το πιο δημοφιλές φρουτάκι δωρεάν στο διαδύκτιο;

Βλαχοδήμος

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος υπερασπίστηκε την εστία της Μπενφίκα και στα 90′ λεπτά του τελικού, ενώ ο Ανδρέας Σάμαρης δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή των «αετών».

Έτσι μετά το 2011 κατακτά ένα νταμπλ  ,από 28 πρωταθλήματα  στα 29 και από τα 16 κύπελλα στα 17